NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI PRO UCHAZEČE
Zde najdeš odpovědi na nejčastěji pokládané otázky pro uchazeče. Pokud tě zajímá ještě něco dalšího, neváhej nás kontaktovat! Buďto na e-mailové adrese psychorada.pedf@gmail.com nebo v sekci Členstvo.
Q: Kolik je času na přijímací zkoušku a kolik je otázek?
A: Čas na vyplnění je obvykle 2-3 hodiny a otázek je 100.
Q: Studijní obor je Psychologie s rozšířením o speciální pedagogiku, ale já chci dělat spíše psychologii. Fakt se musím učit i tu specku?
A: Ano, opravdu musíš. V prvním ročníku tě čeká úvod do některých speciálně pedagogických disciplín, které patří mezi povinné předměty tvého studia. Seznámíš se tedy se všemi základními disciplínami, ale neboj, ve vyšších ročnících se budeš moci zaměřit více na ty, které tě zaujaly.
Q: Jak je studium psychologie na PedF časově náročné? Jaký budeme mít v prváku rozvrh?
A: Studium je založené na povinných předmětech, povinně volitelných předmětech a volitelných předmětech. Tvůj rozvrh tak bude tvořit pevně daná část složená z povinných předmětů. Vzhledem k nízkému počtu studentů zde není možnost paralelek, tedy všichni studenti jednoho ročníku mají povinné předměty ve stejný čas. Zbytek tvého rozvrhu bude záležet na volbě povinně volitelných a volitelných předmětů. Většinou bývá alespoň jeden den v týdnu volný.
Q: A na co se tedy můžu v prváku těšit?
A: Absolvuješ kurzy vývojové a obecné psychologie, tedy rovnou dva ze tří psychologických předmětů tvé státní závěrečné zkoušky! Dále se dozvíš, jak se obor psychologie vyvíjel v dějinách. Čekají už tě také dokonce předměty o výzkumu a metodologii v psychologii. Zajímavé jsou také přednášky o kulturní antropologii. Předmětů ze speciální pedagogiky je nejvíce právě v prvním ročníku, tedy téměř všechny druhy postižení budeš mít probrané hned první rok (tělesné, mentální, řečové, zrakové, sluchové).
Q: Láká mě klinická psychologie, ale nevím, jestli po vystudování psychologie na PedF můžu nastoupit do předatestační přípravy.
A: Ano, vystudovaným magistrům jednooborové psychologie je umožněno do předatestační přípravy nastoupit. Tedy i nám! Někteří naši absolventi pracují např. v Bohnicích nebo FN Motol.
Q: Jaké je uplatnění po vystudování Bc. a Nmgr. oboru Psychologie s rozšířením o speciální pedagogiku? Může být absolvent např. dětským psychologem, logopedem či personalistou?
A: Po ukončení bakalářského studia můžeš do různých oblastí psychologie na asistentské pozice a po završení navazujícího magisterského studia budeš působit samostatně v jakékoli oblasti psychologie, tj. můžeš si doplnit kvalifikační požadavky na školního psychologa či se stát personalistou. Obor je akreditován jako jednooborová psychologie, po dostudování tedy můžeš působit jako každý jiný psycholog tam, kde se ti nejvíce zalíbí. Pokud se chceš stát logopedem, zvaž bakalářské studium v oboru speciální pedagogiky. Výhodou našeho oboru ale je, že si po dokončení bakalářského studia můžeš zvolit, zda chceš pokračovat na psychologickém, nebo speciálně pedagogickém magisterském oboru.
UPOZORNĚNÍ: Informace o navázání v NMgr. speciální pedagogiky již není aktuální. Sledujte, prosím, informace, které budou postupně aktualizovány v rámci nových akreditací.