UTRPENÍ Z NESMYSLNOSTI ŽIVOTA – recenze
Kniha Utrpení z nesmyslnosti života od Viktora E. Frankla nese podtitul Psychoterapie pro dnešní dobu. Přestože byla v originálním znění vydána v roce 1977, nyní v roce 2021 je nadále aktuální, ne-li aktuálnější než kdy dříve.
Samotné dílo bych považovala za vstup do logoterapie a náhled do Franklova myšlení. V knize popisuje principy a základní kameny jeho přístupu. Známé pojmy jako paradoxní intence, dereflexe, existenciální frustrace, vůle ke smyslu atd. jsou zde vysvětleny jak teoreticky, tak i na velmi srozumitelných příkladech z praxe. Frankl zde nenechává možnost něčemu neporozumět. Pro čtenáře Franklem nepolíbené, tak jako jsem byla já, se to zdá býti ideální volbou. Čemuž odpovídá i v závěru dodaných 20 základních myšlenek Viktora Frankla.
Ve své recenzi však musím také vypíchnout geniální část knihy ,,Filosoficko-antropologická východiska Franklovy teorie“, jež popisuje vztahy jeho myšlenek s různými filosofy. Asi všichni, kteří vědí něco málo o filosofii a něco málo o Franklovi, jistou představu o jeho zařazení ve filosofických směrech mají, avšak bylo přínosné vidět to černé na bílém s možností si to jasně utřídit i v hlavě.
Pokud si chcete zauvažovat nad smyslem, můžete se s chutí pustit do této knihy, ale nezapomeňte, že ,,Otázku smyslu klade život, ne člověk.“.
Tereza Staňková
Publikaci najdete na tomto odkaze: https://obchod.portal.cz/odborna/utrpeni-z-nesmyslnosti-zivota/.